Program profilaktyczny

   "Zdrowie psychiczne młodzieży-profilaktyka depresji, samookaleczeń i samobójstw oraz zaburzeń nerwicowych"

 

Adresaci: uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych, uczniowie szkół średnich, nauczyciele oraz rodzice.

 

Głównym celem programu jest podniesienie poziomu świadomości młodzieży i ich opiekunów(rodziców a także nauczycieli) na temat zaburzeń depresyjnych i nerwicowych a także popularyzacja informacji na temat głównych czynników ryzyka,            rozpoznawania i metod zapobiegania najczęściej występujących zaburzeń psychicznych wśród młodzieży (w tym samookaleczenia, myśli samobójcze).Rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń psychicznych: objawów, skutków oraz        metod terapii oraz sposobu dotarcia do specjalistów jest kluczowe w tym aspekcie.

 Realizacja ww.  celów będzie się odbywać systemowo na pięciu poziomach działań:

     1. Warsztaty profilaktyczne w klasach (2 lub 3 x po 45 min)

     2. Szkolenie dla rady pedagogicznej (90 min.)

     3. Spotkanie psychoedukacyjne dla rodziców ( 60 min.).

     4.Diagnoza stanu psychicznego wszystkich uczniów objętych programem w postaci anonimowej ankiety online realizowana bezpośrednio po warsztatach oraz  opracowanie jej wyników i przedstawienie rodzicom oraz radzie pedagogicznej

     5. Konsultacje indywidualne dla chętnych uczniów z psychoterapeutką prowadzącą warsztaty, podczas których młodzież ma możliwość uzyskania porady od specjalisty nie związanego z placówką oświatową. (2-4 h)

 **Istnieje możliwość zorganizowania takich samych konsultacji dla chętnych rodziców bezpośrednio po warsztacie przeprowadzonym dla tej grupy docelowej.

Aby móc planować działania edukacyjne i zdrowotne ważne jest DIAGNOZOWANIE potencjalnych zaburzeń psychicznych w danej szkole.          W ramach projektu przeprowadzona zostanie online anonimowa ankieta badająca samopoczucie psychiczne uczniów danej szkoły, dla której realizowany jest projekt. Na podstawie zebranych informacji opracowany zostanie raport oraz  wnioski omówione podczas szkolenia rady pedagogicznej oraz na spotkaniu dla rodziców.

Ankiety będą przeprowadzone w sposób dobrowolny i anonimowy, jednak zebrane dane pozwolą na analizę nasilenia objawów            psychopatologicznych w populacji młodzieży danej szkoły.

Wyniki zostaną przedstawione rodzicom uczniów, aby uświadomić i uczulić opiekunów, aby większą uwagę zwracali na to, co dzieje się z ich dziećmi. Działania te swoim zakresem obejmą opracowanie rekomendacji w zakresie zapobiegania, wczesnego wykrywania oraz form leczenia depresji.

Dzięki realizacji programu chcemy podnieść świadomość uczniów, rodziców oraz nauczycieli na temat zaburzeń depresyjnych i nerwicowych oraz zachowań autodestrukcyjnych (w tym samookaleczeń i samobójstw)wśród młodzieży a także pokazać w jaki sposób je wykrywać oraz jak im zapobiegać.

W ramach programu profilaktycznego przede wszystkim: 

-diagnozujemy stan samopoczucia młodzieży w danej szkole (na podstawie ankiet i rozmów z uczniami)

- uczymy młodzież wykrywać wczesne objawy trudności emocjonalnych i potencjalnych zaburzeń psychicznych a także wskazujemy metody i formy radzenia sobie z nimi

- uświadamiamy rodziców i nauczycieli w ich roli w procesie diagnozowania, zapobiegania i leczenia zaburzeń psychicznych u młodzieży

   

Efekty programu

Spodziewamy się, że działania te przyczynią się do wczesnego wykrywania przypadków depresji, nerwic a także samookaleczeń wśród młodzieży oraz zapobiegania ich skutkom. Zbyt późno zdiagnozowane zaburzenia niosą daleko idące skutki psychiczne dla osoby chorującej oraz jej najbliższych.

Profilaktyka depresji w grupie młodzieży może pozwolić na wychwycenie jej w grupach ryzyka we wczesnym stadium choroby, przez co ochroni przed dalszymi ich konsekwencjami. Zależy nam również na poprawie jakości życia osób chorych na depresję i inne zaburzenia psychiczne.

Efektem jakościowym jest wzrost poziomu świadomości na temat zaburzeń depresyjnych i nerwicowych, głównych czynników ryzyka,              rozpoznawania i metod zapobiegania najczęściej występujących zaburzeń psychicznych wśród.  młodzieży. Przyczyni się do poprawy zgłaszania do specjalistów uczniów w początkowym etapie choroby. Obecnie nie wydaje się możliwym zredukowanie wszystkich czynników ryzyka sprzyjających występowaniu zaburzeń depresyjnych. Możliwa jest jednak odpowiednia profilaktyka umożliwiająca wczesne wykrycie problemu oraz zapewnienie powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej i pomocy niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania w środowisku rodzinnym, szkolnym i społecznym uczniów.

Szkoły zainteresowanie objęciem swoich uczniów tym programem zapraszam do kontaktu telefonicznego lub e-mail celem zapoznania się ze  szczegółowym planem programu oraz cennikiem

   

 

Referencje od szkół objętych programem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Q-zmianie 

Gabinet psychoterapii Ewelina Małek