31 marca 2023

5 języków miłości

Miłość ma różne fazy, zaczyna się od zakochania (które trwa około dwa lata i ten stan nie jest nam dany na zawsze), idąc dalej poprzez te najburzliwsze chwile, w których mieszczą się różnego rodzaju konflikty, aż po te najtrudniejsze momenty, z których może powstać to, co najpiękniejsze i trwałe.
 
Miłość to wybór, którego dokonujemy codziennie decydując o naszym zachowaniu względem drugiej osoby. Możemy decydować bardziej świadomie, jeśli będziemy się rozwijać jako ludzie - partnerzy.
 
Koncepcja „5 języków miłości” Garego Chapmana podkreśla, że miłość jest decyzją, mówi również o tym, że wymaga nieustannej pracy. W okresie zakochania wszystko jest łatwe i przyjemne, a później człowiek przestaje pamiętać, dlaczego związał się z tym konkretnym partnerem. Pojawiają się nieporozumienia, konflikty, które nierozwiązywane mogą prowadzić do rozwodu.
 
Bardzo dużo można naprawić poprzez odpowiednią KOMUNIKACJĘ w związku, natomiast to wymaga samoświadomości i otwartości na drugiego człowieka. Najpierw to ja muszę poznać czego potrzebuję, co lubię i czym dla mnie są gesty miłości, aby móc komunikować te potrzeby partnerowi.
 
Koncepcja 5 języków miłości mówi o tym, że każdy z nas jest inny i w inny sposób tę miłość okazuje. To trochę tak, jak z walutą w danym kraju. Ma ona wartość tylko w danym kraju - gdybym w Polsce chciała zapłacić funtami w Lidlu to raczej zakupów bym nie zrobiła. Jeśli partner mówi: przecież umyłem Ci samochód i posprzątałem podjazd pod domem (bo jego językiem miłości są drobne przysługi), a żona odpowiada w złości, że wolałaby dostać wspólny spacer z mężem za rękę (bo jej językiem miłości jest poświęcany czas) to znaczy, że nie znają wzajemnie swoich języków miłości, czyli sposobów w jaki okazują/lub potrzebują doświadczać miłości drugiej osoby.
 
Dla każdego z nas miłość oznacza co innego i każdy postrzega ją nieco inaczej. Jednak by czuć się kochanym, potrzebujemy by druga osoba okazywała nam uczucia w pewien określony sposób, który zgodny jest z naszym językiem miłości.
 
5 języków miłości zatem to:
 
SŁOWA - osoba, u której dominuje ten język miłości, potrzebuje słyszeć nie tylko słowa – kocham cię, ale i słowa akceptacji, wsparcia, jak i komplementy. Używając słów afirmacji należy być szczerym i autentycznym.
 
WSPÓLNY CZAS - osoba, której językiem miłości jest czas, czuje się kochana i doceniana wtedy, gdy druga osoba poświęca czas na bycie razem.
 
PREZENTY - osoba, dla której prezenty są tak istotne, stale uwielbia być obdarowywana przez ukochanego. Nie chodzi tu o biżuterię z diamentami czy inne luksusy, a o nawet drobne podarunki, jako symbol “myślę o Tobie”.
 
DROBNE PRZYSŁUGI - osoba, u której dominuje właśnie ten język miłości lubi by partner wyręczał ją w wykonywaniu niektórych czynności – w szczególności tych przez nią nielubianych. np. zrobienie herbaty, odkurzenie samochodu, wyrzucenie śmieci czy zrobienie zakupów.
 
DOTYK  - w tym przypadku kluczową rolę odgrywa bliskość, przytulanie, pocałunek, złapanie za rękę czy masaż. Oczywiście sposób i rodzaj wyrażania dotyku uzależniony jest od relacji z partnerem. Dotyk może, ale nie musi, obejmować również zbliżenia intymne i kontakty seksualne.
 
Koncepcja 5 języków miłości Chapmana obrazowo tłumaczy, że każdy z nas ma swój kubeczek na miłość, i jeśli jest on pusty – ciężko nam kochać i dawać. Wspólne bycie razem i pielęgnowanie związku polega na słuchaniu swoich potrzeb i dawaniu partnerowi tego czego potrzebuje w wolności i z miłością, bo miłość to wybór, a nie przykry obowiązek.
 
A kiedy wiesz, które sposoby wyrażania miłości są kluczowe dla Ciebie i właśnie one sprawiają, że czujesz się kochan/a/-y, możesz poprosić bliskich dokładnie o to, czego potrzebujesz.
Jeśli zainteresował Ciebie temat języków miłości zachęcam do lektury książki ‘’ 5 języków miłości’’ Gary’ego Chapmana